2018 2019 School Calendar 1

safeUT TipLine

safeUT Followup

Classrooms



Bailey, Marla

Speech-Language Pathologist

Baldree, Denice M

Mild/Moderate Teacher

Bird, Randall

5th Grade Teacher

Bischoff, Staley

PT Custodian

Briseno, Marissa

PT Custodian

Brown, Sharon

5th Grade Teacher

Burke, Claudean

1st Grade Teacher

Burnett, Jacob

5th Grade Teacher

Burnett, Mckinzie

PT Custodian

Carolan, Sherry

Half-Time School Counselor

Chertudi, Andrew

PT Custodian

Chertudi, Marian

4th Grade Teacher

Crawley, Ashley

PT Custodian

Crawley, Brittany

PT Custodian

Crezee, Emily

Landtrust Computer Aide

Demille, Sadie

PT 4th Grade Teacher

Durham, Heather

ESL/Sp Ed/Teacher/Playground Aide

Ellis, Amy

PT 5th Grade Teacher

Ellis, Autumn

Trustland/Playground Aide

Ellis, Ryker

PT Food Technician

Facer, Carolyn

Food Technician

Filiaga, Amy

4th Grade Teacher

Garner, Jolaine

3rd Grade Teacher

Greenwood, Zane

PT Custodian

Hancock, Kristi

Administrative Intern

Heywood, Tamara

Reading Aide

Hillam, Kaylee

PT Custodian

Hogge, Loriann

4th Grade Teacher

Hull, Deborah

2nd Grade Teacher

Hunter, Brigette

Mild/Moderate Teacher

Hyer, Leann

6th Grade Teacher

Judkins, Benjamin

PT Custodian

Judkins, Rebecca

Kindergarten Teacher

Kailipalauli, Ashley

Playground/Cafeteria Aide

Leatherow, Brenda

PT Food Technician

Leemaster, Melissa

Reading Specialist

Lewis, Annette

6th Grade Teacher

Lott, Sandra

Food Technician Manager

Lower, Christine

PT Nutrition Service Worker/Sub Aide

Manning, Shelly

1st Grade Teacher

Nelson, Bonnie

Head Secretary

Nestoryak, Philip

Principal

O'Brien, Kathy

Hq School Readiness Aide

Overdiek, Kami Lyn

Landtrust Aide

Petersen, Olivia

PT Speech-Language Technician

Potokar, Kristine

Office/Trustland/Playground Aide

Potokar, Stacie

Playground/Teacher Aide

Putnam, Megan

Sp Ed Preschool Teacher

Roylance, Larry

PT Custodian

Sacre, Jennifer

Americorp Aide

Scott, Kameron

PT Custodian

Shaw, Janette

Elementary Librarian

Shires, Malini

Half-Time Kindergarten Teacher

Smout, Kristin

Office Aide

Stone, Micahleine

PT Food Technician

Stowers, Tayler

6th Grade Teacher

Suisse, Matthew

PT Custodian

Taylor, Angela

2nd Grade Teacher

Thornton, Amy

Hq Pre-Kindergarten Lead Aide

Toll, Conner

PT Custodian

Toole, Kaitlan

PE Aide

Vigil, Sara

1st Grade Teacher

Wadman, Jennifer

3rd Grade Teacher

Wahlquist, Kim

3rd Grade Teacher

Wallace, Kaden

PT Custodian

Webb, Alisa

Beverly Taylor Sorenson Arts Learning Program Specialist

Whetton, Kathy

Playground/Sp Ed/Teacher Aide

Wride, Suzanne

3rd Grade Teacher

Wright, Christopher

Head Custodian

Wurm, Meredith

Trustland/Teacher/Playground/Sp Ed Aide

WSD Overdrive Link

Worldbookonline link to their website

© 2017 North Ogden Elementary. All Rights Reserved.